
10 listopada o godz. 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Niepołomicach odbędzi…
10 listopada o godz. 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Niepołomicach odbędzie się koncert w formie otwartej próby dla uczniów i nauczycieli. Jest to jeden z ważnych elementów promocyjnych naszego festiwalu. Usłyszymy tria fortepianowe Andrzeja Panufnika ( którego w tym roku obchodzimy 100 rocznicę śmierci) oraz „Cingue Episodi” krakowskiego kompozytora i profesora Akademii Muzycznej w Krakowie – Adama Walacińskiego w wykonaniu wspaniałych, młodych artystów. Wystąpią dla nas: Aleksandra Maria Steczkowska Mikołaj Adamczak Mateusz Zubik !!!💚💚💚
Wydarzenie organizują: Małopolska Manufaktura Sztuki ,Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego, Zamek Królewski w Niepołomicach, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa oraz Miasto i Gmina Niepołomice
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU
*************
ALEKSANDRA MARIA STECZKOWSKA
Debiutowała Koncertem D-dur op.35 Ericha Wolfganga Korngolda pod batutą maestro Marka Pijarowskiego wraz z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie na estradzie Filharmonii Krakowskiej w 2019 roku. Brała udział w konkursach skrzypcowych, które przynosiły jej liczne nagrody i wyróżnienia, jak na przykład IV Młodzieżowy Konkurs na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (II miejsce) czy IV Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów (wyróżnienie).
W lipcu 2021 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Piotra Tarcholika. W październiku tego roku została przyjęta na studia doktoranckie w tejże uczelni. W nadchodzącym sezonie artystycznym 2021/2022 wykona II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka wraz z Filharmonią Podkarpacką, dzięki wygranej IX edycji Ogólnouczelnianego Konkursu „Gram z orkiestrą”.
Największą pasją Aleksandry jest kameralistyka. Skrzypaczka występuje regularnie
na festiwalach muzycznych, m. in. rokrocznie od 2017 do 2020 roku miała zaszczyt uczestniczyć w elitarnym Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy, odbywającym się na Zamku Książ, wykonując klasykę literatury kameralnej oraz kompozycje współczesne
z takimi artystami jak: Tomoko Akasaka, Alexander Gebert, Jakob Kullberg, Piero Massa, Jakub Jakowicz i Marcin Markowicz; grała koncerty kameralne w ramach różnych cykli muzycznych (np. „Środa młodych” w NOSPR, Muzyka w Starym Krakowie, Przemyska Jesień Muzyczna, Barbakan Music Festival), brała także aktywny udział
w międzyuczelnianych wymianach studenckich, jak na przykład wspólne koncerty kameralne Hochschüle für Musik Detmold i Akademii Muzycznej w Krakowie. Skrzypaczka wraz ze swoim kwartetem Veramo String Quartet została również doceniona III nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2021, czy II nagrodą podczas II Ogólnopolskiej Olimpiady Zespołów Kameralnych w Szczecinie.
Od 2013 do 2016 roku była członkiem Młodej Polskiej Filharmonii, unikatowej orkiestry młodego pokolenia prowadzonej przez maestro Adama Klocka, z którą koncertowała w większości polskich sal filharmonicznych, a także na międzynarodowym festiwalu w Szanghaju MISA 2015. Od 2016 roku współpracuje także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, co zaowocowało stanowiskiem muzyka orkiestrowego sekcji I skrzypiec od sierpnia do grudnia 2020 roku.
Aleksandra w swoim dotychczasowym muzycznym życiu miała zaszczyt współpracować z wieloma znakomitymi artystami, zarówno w relacji partnerskiej na estradzie, jak i uczestnicząc w kursach i lekcjach mistrzowskich. Wśród tych muzyków największą inspirację stanowią dla niej przede wszystkim Piotr Tarcholik, Jakub i Krzysztof Jakowiczowie, Lutosławski Quartet, Alexander Gebert, Pinchas Steinberg oraz Domingo Hindoyan.
MIKOŁAJ ADAMCZAK
Wiolonczelista i kameralista – obecnie student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie wiolonczeli dra hab. Bartosza Koziaka oraz kameralistyki dra hab. Bartłomieja Weznera, prof. AMFN.
Swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku 5 lat pod opieką Marty Nowaczyk – Łapińskiej. Pracował pod kierunkiem prof . dr hab. Zdzisława Łapińskiego oraz Mikołaja Pęcherskiego . W czerwcu 2020 r. ukończył dyplomem z wynikiem celującym POSM II st. im. F Chopina w Krakowie w klasie dr hab. Barbary Łypik- Sobaniec, prof. AMKP.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Kazimierza Michalika, prof. dr hab. Tomasza Strahl, dra hab. Bartosza Koziaka, dra Rafała Kwiatkowskiego, dra hab. Marcina Zdunika , dr hab. Jana Kalinowskiego, dra Tomasza Lisieckiego, dra hab. Dominika Połońskiego, dr Magdaleny Bojanowicz, Marcina Mączyńskiego.
Jako solista i kameralista uczestniczył w projektach w Słowenii, Włoszech, Niemczech i Francji. Brał udział w festiwalach “Fete de la Musique” Matera (Włochy), Festiwal Muzyki Polskiej ( Bremmen, Niemcy), Hebdowskich spotkaniach ze sztuką, festiwalu muzyki kameralnej “Muzyka w Starych Balicach”, Festiwalu Form Twórczych w Gardzienicach, Festiwalu “Młodzi Artyści w Krakowie”. Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Jest laureatem ponad 25 nagród na konkursach wiolonczelowych oraz 23 nagród na konkursach kameralnych zdobywając je wraz z triem fortepianowym MK3 oraz z kwartetem smyczkowym Syncretis String Quartet.
Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskując stypendium za osiągnięcia artystyczne, wielokrotnym stypendystą Klubu Krakowskiego oraz Fundacji “Tak Kraków.” Od 2014 r pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie uzyskał nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w konkursach krajowych i międzynarodowych.
W lutym 2020 roku otrzymał prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “MŁODA POLSKA”, dzięki któremu gra na mistrzowskim instrumencie Jana Bobaka – kopii mediolańskiego instrumentu Giovaniego Grancino z 1710 r.
MATEUSZ ZUBIK
Mateusz Zubik to aktywny solista i kameralista. Do tej pory koncertował m. in. w Nowym Jorku (Carnegie Hall), Wiedniu, Budapeszcie, Bayreuth, Warszawie, Lusławicach (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Częstochowie (Filharmonia Częstochowska) oraz w wielu miastach Polski, a także Austrii, Niemiec, Mołdawii, Portugalii czy Izraela.
Pianista brał udział w wielu renomowanych festiwalach i cyklach koncertowych. Występował po-dczas m. in. „World Piano Meeting” w Coimbrze, „Tel-Hai International Masterclasses” w Sde-Boker, „International Summer Academy” w Reichenau an der Rax, „Międzynarodowego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych” w Katowicach, „Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne”, „Przemyskiej Jesieni Muzycznej”, festiwalu „Wawel o zmierzchu”, cyklu „Młode Talenty w Muzeum Chopina” w Warszawie, festiwalu „Muzyka w Starych Balicach” czy „Letniej Akademii Muzycznej” w Krakowie. Pianista współpracował także z orkiestrami m. in. Sinfoniettą Cracovią. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia.
Brał czynny udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. Paula Badurę-Skodę, Dimitrij’ego Baszkirowa, Pietro de Marie, Aquillesa delle Vigne, Emanuela Krasovsky’ego, Elzę Kolodin, Konstanzę Eickhorst, Dinę Voffe, Andrzeja Jasińskiego, Avedisa Koujoumdjiana, Hatto Beyerle, Johannesa Meissla, Vidę Vuijc, Kaję Danczowską, Petera Nagy, Michaela Wessela, Annę Malikovą, Radoslava Kvapila, Adama Wodnickiego, Ewę Osińską, Daniela Blumenthala, Tamasa Ungara, Stanislava Pochekina, Guillermo Gonzaleza, Viktora Derevianko czy Pascala le Corre.
Mateusz Zubik ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Pikula. W roku 2021 uzyskał tytuł doktora sztuki – jego rozprawa o twórczości Leoša Janáčka została wyróżniona przez Radę ds. Dyscypliny Sztuki Muzyczne. Odbył także roczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Martina Hughes’a. Swój warsztat kameralny doskonalił w klasie prof. Barbary Łypik-Sobaniec oraz prof. Sławomira Cierpika. W roku akademickim 2021/2022 rozpoczął studia w Hochschule für Musik und Tanz Köln w klasie prof. Gesy Lücker.
Pianista jest laureatem polskich i zagranicznych konkursów oraz stypendiów konkursowych m. in. I miejsca w Konkursie o Stypendium Fundacji Juttingów, I miejsca w konkursie „Golden Classical Music Awards” (wraz z zespołem The Flaneurs Piano Trio), I miejsca w konkursie „Gram z or-kiestrą”, „Międzynarodowego Konkursu Muzycznego OPUS” (Perseids Piano Trio), II miejsca w „Danubia Talents” Piano Competition, II Miejsca w France International Music Competition itd. Jest stypendystą Fundacji „Sapere Auso”, Fundacji „Śnieżka”, laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa „Kultura Odporna” oraz Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. K. Pen-dereckiego w Krakowie dla najlepszych doktorantów i wielu innych.
Mateusz Zubik jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Pracuje także w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie realizuje zajęcia ze studentami z klasy prof. dr. hab. Andrzeja Pikula. Jego uczniowie zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.
#terazmłodapolska #festiwalmuzykiposlkiej